Clicky

19
Nis
2017
0

BEBEK ve ÇOCUKLARDA ZEKA GELİŞTİREN ve DİKKAT EKSİKLİĞİNE İYİ GELEN BESİNLER

Sağlıklı Gelişim İçin…

Doğru besinler doğru zamanda tüketildiği takdirde zeka ve konsantrasyon gelişiminde önemli katkılar sağlar.

Zeka geliştiren besinler algı yeteneğimizi, hızlı düşünme-hızlı karar verme becerilerimizi, hafıza ve dikkatimizi güçlendirir.

BEBEKLERDE ZEKÂYI GELİŞTİREN BESİNLER NELERDİR?

Anne sütü bebeklerin bedensel ve ruhsal gelişimi için de büyük öneme sahiptir. Anne sütü alan çocukların zekâ seviyesinin, almayanlara kıyasla daha yüksek olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

6 ayın sonunda ek gıda olarak bebeklere çiğneme yeteneği olmadığı için püre kıvamında besinler verilebilinir. Öğünlere ek olarak beslenme programına dahil edebileceğiniz besinler:

  • Yumurta
  • Yoğurt
  • Devam maması-sütü
  • Meyve-sebze püreleri
  • Tahıl ve pirinç bulunan süzme çorbalar
  • Bal
  • Pekmez
  • Reçel

ÇOCUKLARDA ZEKAYI GELİŞTİREN BESİNLER NELERDİR?

Gelişim çağındaki çocuklar için zekâ geliştiren yiyeceklerin beslenme programlarına katılması önemli.

Tuz, şeker, fazla yağ, raf ömrü olan ve hazır yiyeceklerin verilmesinin zeka puanını düşürdüğü uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Çocukların gelişimlerinin düzgün ilerleyebilmesi için sebze, meyve ve temiz et(hayvanın büyüme sürecinde antibiyotik, kimyasallar vb. verilmemiş olması) gibi yiyecekleri düzenli ve dengeli tüketmeleri gerekiyor, bu durum çocukların bedensel, ruhsal ve zeka gelişim süreçlerini olumlu yönde etkileniyor.

Tabi ki zekâyı geliştiren şeyler, yiyeceklerle sınırlı değil. Bunun için birçok yöntem var.

BEYİN GELİŞTİREN BESİNLER NELERDİR?

Yumurta

Hafıza için gerekli vitaminleri( A,D, B12, B grubu) içerir. Beynin sinyal alıp sinyal göndermesi için gerekli olan tirozin’i barındırır. Vücudun zinde ve uyanık kalması için gerekli enerjiyi sağlar.

Kırmızı Lahana

Uzun süreli hafızayı arttırmak, beyin hasarlarını azaltmak ve ileride görülecek Alzheimer hastalığı riskinin önlenmesi için gerekli polifenol’ü barındırır.

Brokoli

İçinde bulunan K vitamini sayesinde beyin gücünü arttırır ve bilişsel fonksiyonların gelişimini sağlar. Brokolide yüksek oranda bulunan folik asit gerginlik stres, asabi davranışlar ve ilgisizlik gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Ispanak

İçinde B vitamini ve folat barındırır. E vitamini yönünden çok zengindir. Beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korur.

Yağlı Balıklar

İçinde B vitamini ve folat barındırır. E vitamini yönünden çok zengindir. Beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korur.

Süt ve Süt Ürünleri

Bilgi depolamak ve bilgi göndermek için beyin zarının esnekliğini sağlar. Beyin gelişimi ve sağlığı için yağın önemi oldukça fazladır. Tam yağlı; süt, peynir, yoğurt vb. besinlerin içindeki protein oranı daha yüksektir.

Bitter Çikolata

Yüksek kakao içeren 30- 40 gram bitter çikolata güçlü antioksidan içerir. Doğal uyarıcılar sayesinde konsantrasyon ve odaklanmayı arttırır. Endorfin seviyesini arttırarak beyin reseptörlerini harekete geçirir.

Tam Tahıllar

Esmer ekmek, kepekli pirinç, yulaf, buğday, darı vb. tahıl ve tahıl ürünleri B6, B12 ve folik asit içerirler. Hafızayı güçlü tutar, korur, konsantrasyon ve beyine düzenli kan akışı sağlar.

Kuruyemişler

Vitamin, mineral, protein kaynağı olana kuruyemişler ruh halimizi mutlu tutar. Kognitif fonksiyonları artırır, hafif depresyon durumlarında da rahatlamaya yardımcı olur.

Su

Susuz kalan beyin kortizol denilen bir hormon salgılar, bu hormonun fazla salgılanması hafıza gücünün azalmasına neden olur. Kortizol salgılanması adrenalin hormonun da artışını tetikler bunun sonucu olarak beyin fonksiyonlarında bozulmalar olur ve hafıza olumsuz yönde etkilenir.

Zerdeçal

İçinde bulunana kurkumin pigmenti sayesinde beyin gelişimine yardımcı olur. Kurkuminin bir diğer faydası ise alzheimerın plak oluşumunun önüne geçiyor.

Çilek

Araştırmalar sonucu içerisinde bulunan fisetin adı verilen bir flavonol bileşiği sayesinde ilerleyici hafıza ve öğrenme kayıplarını engellediği ortaya çıkmıştır.

DİKKAT EKSİKLİĞİNE İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

Yağlı balık cinslerinde (somon, sardalya, dil balığı, pisi balığı vb.) bulunan omega 3, yağ asitleri ve çinko, sebze ve meyveler de bol miktarda bulunan vitamin ve mineraller dikkat eksikliği, odaklanma ve kronik yorgunluk tedavisine yardımcı besinlerdir.

Düzenli bir şekilde alınan omega 3 ve çinko beyin sağlığı dışında diğer organlarımız içinde çok yararlıdır.

Omega 3 balıklar dışında kanola yağı, ceviz, keten tohumunda da bulunur. Çinko bulunan diğer besinler ise yer fıstığı, tahin, susam ve kabak çekirdeğidir.

You may also like

GEBELİKTE BESLENME
ZEKÂYA GIDA TAKVİYESİ
KURAN-I KERİMDE ZİKREDİLEN VE EFENDİMİZİN TAVSİYE ETTİĞİ BESİNLER
BEBEKLERDE BESLENME 2 ve EK GIDALARA GEÇİŞ